Overené zákazníkmi
0 pol.
0,00
Košík
Náš e-shop funguje naďalej 24 hodín, 7 dní v týždni. Objednávky expedujeme každý pracovný deň a v týchto dňoch je k dispozícií rovnako technická podpora telefonicky aj emailom od 9:00 do 16:00.
Kategórie produktov
Ecoprodukt.sk - Recenzie Heureka.Vrátenie tovaru do 30 dní.Ecoprodukt.sk - Shop roku 2019.Facebook ecoprodukt.Essential SSL

Elektromobil a jeho výhody

Zaužívaný názov elektromobil pomenuváva dopravné prostriedky, ktorých pohonná jednotka je elektrický motor  - elektromotor. Bežne sa používajú aj anglické skratky ako napríklad EV (Electric Vehicle – elektrické vozidlo), prípadne BEV (Battery Electric Vehicle – batériové elektrické vozidlo). V našich končinách sa udomácnil pojem elektrický automobil. Elektrický automobil je poháňaný výhradne elektrickou energiou. Čerpá ju z batérie, ktorú je potrebné nabíjať v nabíjacej stanici, poprípade doma zo zásuvky. Elektromobil poháňa elektromotor. Výhodou je konštrukčná nenáročnosť a účinnosť - priemerne 3-krát vyššia ako u spaľovacích motorov.

Osádzanie elektromotora do automobilov so sebou prináša aj konštrukčné výhody. Vplyvom malého rozmeru je montovaný priamo na nápravu elektromobilu. Pri pohone 4×4 nie je potrebný kardan, pretože na obe nápravy je možné osadiť elektromotory, ktoré synchronizuje software. Pri elektromobiloch s pohonom zadnej nápravy (napr. Tesla), nie je v prednej časti a tým zväčšuje deformačná zóna pri čelnom náraze, čo vplýva na bezpečnosť posádky. V prípade tohto konštrukčného riešenia, je možné mať batožinový priestor v predu aj vzadu. Batérie sa v moderných elektromobiloch dávajú do podlahy, aby nezaberali úžitkovú plochu interiéru. Znížuje sa tým aj ťažiskoa zároveň stabilitu na ceste a bezpečnosť prepravovaných osôb.

Dojazd

Elektromobily aktuálne na trhu v nižšej strednej triede majú reálny dojazd viac než 200 km. To je dostatočný údaj pre väčšinu  bežných vodičov. To znamená že sa bez problémov dostanete  do práce, s detmi do školy, na nákupy, alebo kratšie výlety v okolí. V prípade dlhšej trasy je možnosť využiť dostatočnú sieť nabíjacích staníc ako sme zvyknutí aj pri spaľovacích motoroch.

Dynamika jazdy a akcelerácia

Vďaka krútiacemu momentu aktívnemu už od prvej otáčky je akcelerácia lepšia ako porovnateľné spaľovacie motory. Vplýva to aj na bezpečnosť pretože výjazd do križovatky a predbiehanie je pomerne razantné.

Nabíjacie stanice - sieť dostupnosti nabitia.

Sieť nabíjacích staníc pre elektromovily je u nás na Slovensku na vysokej úrovni, tak ako aj v západnej časti Európy. Rozostup rýchlonabíjacích staníc je približne každých 60km. Pomedzi tieto rýchlonabíjačky elektromobilov sú dostupné klasické nabíjačky o výkone cca 22kW. Dlhé trasy po Slovensku ako aj cesta do zahraničia tak nie je problém.

Dĺžka nabíjania

Dlžka nabitia eletromobile je rôzna podľa zariadenia a relatívna čo sa času týka. V prípade nabíjania vnoci doma nie je 7-8 hodín prekážka, pretože spíme. Ale na výlete, pracovnej ceste a podobne je 7 hodín nemysliteľných. Tento problém riešia výkonné rýchlonabíjacie stanice, takže za 20 minút sa eletro auto nabije na dojazd cca 270km.

Batérie elektromobilu

Podstatnými ukazovateľmi sú percentuálna stana kapacity a záruka výrobcu - predajcu. Bežnou zárukou na stratu kapacity resp výrazný pokles je cca 250tis km, alebo 8 rokov, ale kontrétne údaje závisia od kontrétnej značky, modelu, predajcu.

Ekologický dopad

Rozšírený mýtus tvrdí, že výroba el. energie pre pohon elektroauta a ekologická stopa pri výrobe sú vyššie ako u spaľovacích áut. Faktom však je, že elektromobil po výrobení - v rámci svojej prevádzky neprodukuje žiadne emisie a začína byť ekologickejší ako bežný spaľovací automobil už po najazdení 3 000km. Problematika je však obšírnejšia a budeme sa jej venovať s samostatnom článku.

Cena

Nákupná cena elektro automobilu je všeobecne podstatne vyššia ako u porovnateľného auta so spaľovacím motorom. Ale dôležité je pozerať na prevádzkové náklady počas používania auta - tie sú výrazne nižšie. Je to zapríčitené cenou elektrickej energie opriti nafte a benzínu. Takisto konštrukcia elektromobilu je oveľa jednoduchšia bez točiacich sa elementov, prevodovky a podobne, takže náklady na výmeny a údržbu sú úplne minimalizované. No podstané je najmä to, že vláda ponúka dotáciu pri kúpe takéhoto auta, , oslobodenie od registračného poplatku a nižšie sadzba povinného zmluvného poistenia. Dalo by sa teda zhrnúť, že elektromobily sú počas ich životnosti (nazadených km) minimálne rovnako drahé ako porovnateľné autá so spaľovacím motorom.

Hlavné výhody elektromobilu:

- priame výhody od štátu

- minimálna údržba, prevádzkové náklady a servisovanie

- vjazd do bezemisných zón

- bezpečnosť posádky

- tichý chod

- dynamika, akcelerácia a jazdné vlastnosti

- plynulosť jazdy

- jednoduchšie śoférovanie - jednostupňový automat, výrazné brzdné vlastnoti vďaka rekuperácii pri brzdení

- spoľahlivosť ,ptpra - minimum častí, čo by sa mohli pokaziť

- dva batožinové priestory

- vysoký dôraz na ekológiu pri výrobe

- žiadne emisie

 

                                                            

 
Ecoprodukt na Facebooku